Totalentreprenad, Götaleden
Samtliga tekniska installationer till Göteleden
YIT fick förtroendet att leverera samtliga tekniska- och mekaniska installationer till Götaleden där den drygt 1,6 km långa tunneln som går under centrala Göteborg ingår.
Nytt trafikstyrningssystem
I uppdraget ingick bland annat installation av ett nytt trafikstyrningssystem. Systemet integrerades med det befintliga trafikstyrningssystemet i Göteborg genom ledningscentralen TIC. Det unika med Götatunneln är att alla trafikfunktioner styrs och övervakas av standardiserade industriella styrsystem istället för specialiserade trafiksystem vilket resulterar i en mindre komplex systemlösning samt att kostnad för drift och underhåll med tiden blir avsevärt lägre.
Säkerhetssystem
YIT hade även leverans- och installationsansvar för tunnelns säkerhetssystem som inkluderade brandlarm, brandgasventilation, radiosystem, nödbelysning och nödutrymningsvägar.
Ventilationssystem
En stor del i projektet var också att förse Götatunneln med ett ventilationssystem som reglerar lufthastighet efter rådande trafiksituation och samtidigt kan fungera som rörevakuering vid en eventuell brand i tunneln.